بلفاروپلاستی

جراحی پلک

همه آنچه باید از جراحی پلک ، هزینه ، توصیه و مراقبت هابدانید:

در میان اعضای صورت، نفوذ و اهمیت چشمها بر هیچکس پوشیده نیست.گفته می شود که چشم ها دریچه ای به سوی روح و روان انسان ها هستند. هرچند بحث های زیادی راجع به این گفته وجود دارد، ولی با این حال نمی توان اهمیت زیبایی چشم ها را نادیده گرفت. هنگامی که به چهره ی فردی نگاه می کنید، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند چشمان آن هاست در ارتباطات غیرکلامی و بیان احساسات،چشم ها نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند.با چشم ها به راحتی میتوان حالت های درونی و روحی مانند عصبانیت، غم ، شادی، تعجب، ناامیدی، عشق و…را به دیگران منتقل کرد. همین خصوصیات در چشم ها به ما یادآور میشود که این عضو ارزشمند انسان چگونه میتواند در ارتباطات روزمره او تاثیر گذار باشد.هر چه زیبایی و گیرایی چشم بیشتر باشد، طرف مقابل برای ما جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد. پس بدیهی است که توجه زیاد به همین ویژگی و اثرگذاری چشم‌ها،  از اهمیت زیادی برخوردار است.

اما ممکن است موهبت چشمان زیبا نصیب شما نشده باشد و یا ممکن است به دلیل عواقب افزایش سن، جوانی و زیبایی چشمان شما کمرنگ شده باشد ولی نگران نباشید جراحی پلک یا همان جراحی بلفاروپلاستی راه حلی منحصر به فرد برای مشکل شماست. این عمل جراحی می تواند به طور موثری ظاهر چشمان شما را با از بین بردن علائم افزایش سن در پلک های پایین و بالا بهبود بخشد و باعث جوان تر شدن ظاهر شما خواهد شد.

در ادامه این مطلب قصد داریم به جزییات عمل زیبایی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین بپردازیم و جدیدترین اطلاعات پزشکی در جهان را بررسی کنیم.

 

آنچه در این صفحه در مورد عمل بلفاروپلاستی مطالعه خواهید کرد:

    • جراحی پلک ( بلفاروپلاستی)
    • بلفاروپلاستی زیبایی
    •بلفاروپلاستی درمانی
    • جراحی پلک بالا (رفع افتادگی پلک)
    • جراحی پلک پایین (حذف پف زیر چشم)
    • افراد کاندید جراحی بلفاروپلاستی
    • ماندگاری بلفاروپلاستی
    • جراحی بلفاروپلاستی با بی حسی یا بیهوشی
    • انتخاب جراح قابل اعتماد
    • مراقبت ها و نکات پیش از جراحی پلک
    • مراقبت ها و نکات بعد از جراحی پلک
    • عوارض احتمالی بلفاروپلاستی
    • هزینه عمل بلفاروپلاستی

 

 جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

پوست اطراف چشم به دلیل ظرافت و حساسیت این ناحیه ، بیشتر و سریعتر از هر جای دیگری  تحت تاثیر عوامل محیطی و افزایش سن قرار میگیرد و دچار پیری پوست و چین و چروک خواهد شد.

با افزایش سن و پیری صورت  پوست پلک کشیده و چروکیده می شود، عضلات تضعیف می کردند و کیسه های چربی متورم خواهند شد. و در برخی افراد همزمان با افتادگی پلک بالا، ابروها دچار افتادگی می شوند و فاصله بین چشم و ابرو کاهش می یابد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه علل افتادگی پلک به این قسمت مراجعه کنید.

روشهای بسیاری نیز برای جوانسازی پوست اطراف چشم وجود دارد، که یکی از این روشهای به شدت  تاثیرگذار بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است .

جراحی زیبایی پلک  (blepharoplasty ) ، یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک‌ها است و بعد از جراحی بینی، یكی از رایج ‏ترین عمل‏های زیبایی در ایران محسوب می‌شود.. این جراحی می‌تواند پوست نواحی پیرامون چشم را سفت و لیفت کند و ظاهری جذاب‌تر، جوان‌تر و هوشیارتر به صورت شما هدیه دهد.

عمل زیبایی پلک تنها برای افرادی که در سنین بالا دچار افتادگی پلک هستند مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه برای افرادی که در سنین پایین و به دلیل عوامل مختلف پف پلک پایین و یا سایر مشکلات پلک را دارند نیز کاربرد دارد.

اغلب اوقات جراحی بلفاروپلاستی را یک عمل زیبایی میدانند؛ اما خوبست بدانید در حیطه ی درمانی هم، بلفاروپلاستی می‌تواند برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده شود و  میدان دید اشخاصی که افتادگی پلک، باعث کم شدن میدان دیدشان شده را، با رفع افتادگی‌های شدید پلک بهبود بخشد. . در فرآیند درمانی، پوست اضافی، عضلات و گاهی اوقات بافت چربی از نواحی پلک بالایی و پایینی برداشته می‌شوند. گاهی هم تنها پوست اضافی از پلک برداشته می‌شود.

البته بلفاروپلاستی پلک بالا که گاهی به آن لیفت پلک یا بالا بردن پلک هم می‌گویند، نباید با جراحی رفع افتادگی پلک (جراحی پتوز) اشتباه گرفته شود. در جراحی افتادگی پلک، عضلات و تاندون‌های پلک بالا که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند، سفت می‌شوند تا مشکل برطرف شود. بلفاروپلاستی زمانی باعث رفع افتادگی پلک می‌شود که پوست اضافی باعث سنگین شدن و افتادن پلک شده باشد. پس این دو جراحی با هم متفاوت‌اند ولی هردو می‌توانند افتادگی پلک را برطرف کنند.در ادامه به هر دو جنبه زیبایی و درمانی بلفاروپلاستی میپردازیم.

 

FFFA 1

 

بلفاروپلاستی زیبایی

بلفاروپلاستی زیبایی به کاربردی از این عمل جراحی اشاره دارد که از نظر پزشکی ضرورتی برای انجام آن نیست ولی می‌تواند موجب زیبایی و جوانی صورت شما شود.

متاسفانه با افزایش سن به مرور زمان پوست پلک شما شل، عضلاتش ضعیف ،کیسه های  چربی مربوط به آن‌ متورم شده  و به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی و تولید کلاژن و الاستین، شادابی و رنگ و ضخامت پوست تغییر خواهد کرد و چروک‌ها به مرور زمان نمایان خواهند شد و  بیشتر به چشم می‌آیند. از دید زیبایی، این موارد می‌توانند جذابیت و زیبایی چشم‌ها و صورت شما را کاهش دهند و باعث می شود که پیرتر و خسته به نظر برسید.

متخصصان مختلفی مجاز به انجام جراحی بلفاروپلاستی هستند. متخصصان چشم، جراحان پلاستیک و متخصصان گوش و حلق و بینی می‌توانند این جراحی را انجام دهند.طبیعتا بین این تخصص ها جراحان پلاستیک و زیبایی هستند که هم مسلط به موارد پزشکی و علمی میباشند و هم در زمینه مبانی زیباشناسی مهارت دارند .

بلفاروپلاستی درمانی

منظور از بلفاروپلاستی درمانی آن دسته از جراحی‌های پلک هستند که به سبب وجود مشکلی در پلک‌ها یا ساختارهای آن انجام می‌شوند. این دسته از جراحی‌ها از دیدگاه پزشکی ضروری یا مهم هستند..

در بیشتر موارد بلفاروپلاستی درمانی زمانی انجام می‌شود که پوست اضافی پلک‌ها به حدی آن‌ها را سنگین کرده‌اند که دید فرد متخل شده باشد. گاهی هم تورم پلک بالا یا پایین عینک زدن یا قرار دادن لنزهای طبی را دشوار می‌کند که در آن صورت هم می‌توان از جراحی پلک برای رفع مشکل استفاده کرد. درمان التهابات پوستی ناشی از قرار گرفتن چین‌های پلک روی هم، از دیگر کاربردهای این عمل جراحی است. گاهی اوقات پوست اضافی پلک‌ها به حدی پلک را سنگین می‌کند که فرد مجبور می‌شود برای بالا نگه داشتن پلک از عضلات پیشانی استفاده کند. در این حالت خستگی و ناراحتی عضلات پیشانی پیش می‌آید که با جراحی پلک قابل درمان است.

جراحی پلک بالا به چه صورت انجام میشود ؟(رفع افتادگی پلک)

روش عمل پلک بالا بسته به نوع و شکل پلک ها  به تشخیص جراح صورت میپذیرد. برای جراحی پلك بالا معمولا برش در چین طبیعی پلك پنهان می شود . چون برش عمل در امتداد خطوط طبیعی پلك بالا است؛ پس از التیام جای برش به خوبی مخفی می شود.. از طریق این برش بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود.این که چه مقدار از پوست اضافی، چربی‌ها یا عضلات پیرامون چشم باید حذف شوند، به نظر پزشک در حین جراحی و معاینات قبل از عمل بستگی دارد. مواردی نظیر ساختار عضلانی صورت، ساختار استخوانی و تقارن ابروهای شما از جمله عوامل تعیین کننده هستند.بعد از اینکه فرم پلکها اصلاح شد، جراح محل برش را بخیه ظریف زده و عمل را به پایان میرساند

این عمل صرفا یک جراحی نیست بلکه محاسبات و ظرافت کار جراح کاملا در نتیجه کار تاثرگذار است .اقداماتی که  توسط جراح ماهر برای اصلاح افتادگی پلک انجام می شود به شرح زیر است:

1. طراحی و محاسبات

با محاسبات دقیق زیر می توانیم محل برش جراحی، مقدار پوست اضافه ای که لازم است برداشته شود و محلی که چین پلک بالا قرار است در انجا قرار گیرد را تعیین می نماییم.

توجه: درحین بررسی های قبل از عمل و در طول مدت جراحی، این نکته در نظر گرفته می شود که فاصله لبه مژه ها تا زیر ابرو به کمتر از 20 میلیمتر نرسد تا زیبایی پلک برقرار بماند و تضمینی برای بسته شدن طبیعی پلک بالا داشته باشیم.

2. برداشتن پوست (گاهی همراه با عضله ی اضافه در پلک بالا)

ثابت ترین اقدام در جراحی پلک بالا،این است که پوست اضافه ای که با افزایش سن ایجاد شده است را برداریم. با این کار و رعایت استاندارد ها، می توانیم بدون نگرانی از عوارض خطرناک، تغییر بسیار مفیدی در جوانسازی اطراف چشم ایجاد کنیم. بسیاری از جوانان که دچار افتادگی خفیف در پلک خود هستند، تنها به همین تغییر نیاز دارند و اقدام دیگری لازم نیست.

3. اصلاح چربی های اضافه یا جابجایی چربی ها

در برخی از افراد، پس از برداشتن پوست و عضله ی اضافی پلک بالا، مقداری چربی از قسمت هایی که پف بیش از حد دارند، برداشته می شود. برداشتن چربی، در همه بیماران به یک صورت انجام نمی گیرد. در برخی افراد این کار فقط در قسمت میانی پلک بالا لازم است انجام گیرد، در حالی که در برخی دیگر از قسمت داخلی چشم، چربی های اضافه برداشته می شود.

همچنین در برخی از افراد ممکن است چربی های اضافه در هر دو منطقه برداشته شود در نهایت تعدادی از افراد اصلا به برداشتن چربی نیازی ندارند و مهم تر اینکه گاهی اوقات لازم است تنها چربی ها را فقط از بخشی که زیاد است به سمت بخشی که کمبود چربی دارد منتقل کنیم تا بهترین نتیجه زیبایی پلک را بدست آوریم.

4. بالا بردن و ثابت کردن ابرو همزمان با اصلاح پلک بالا از همان محل برش جراحی

همزمان با جراحی زیبایی پلک بالا، جراح می تواند، ابروها را کمی از محل خود بالاتر ببرد و ثابت کند. در این روش، بخش هایی از انتهای ابرو(دم ابرو) از بافت های زیرین خود آزاد می شود و به قسمتهای بالاتر منتقل می گردد، سپس در محل جدید به بافت های زیرین خود بخیه می شود.

اگر تمایل به انجام جراحی زیبایی پلک دارید، خوب است بدانید که در سالهای آینده به طور طبیعی با افتادگی ابرو، که باعث بازگشت علائم افتادگی پلک است رو به رو خواهید شد. لذا با فیکس کردن ابرو، اثر زیبایی پلک به مدت بیشتری باقی خواهد ماند. لذا برای حصول نتیجه ی بهتر، ثابت کردن (فیکس کردن) ابروها نیز توصیه می شود.
این تکنیک به نوعی تضمین کننده ی اثر ماندگار جراحی زیبایی پلک است.

جراحی پلک پایین به چه صورت انجام میشود ؟(حذف پف زیر چشم)

در عمل بلفاروپلاستی برای پلک پایین به تشخیص جراح ، چنانچه پوست اضافه  باید برداشته شود از روش اکسترنال بلفاروپلاستی استفاده میشود یعنی برش درست در زیر خط مژه زده میشود ، پوست اضافه برش داده شده و سپس بخیه های ظریف و ریزی، محل برش را پیوند میدهد که معمولا در افراد پیر تر انجام میشود. ولی در جوانترها که پف زیر چشم دارند و اضافه پوست ندارند برش ملتحمه داخل چشم زده میشود و برش پوستی ندارند.

جدید ترین روش جراحی زیبایی پلک پایین همسطح سازی است. در حال حاضر به جای برداشتن چربی که ممکن است سبب ایجاد گودی چشم شود عمل همسان سازی انجام می شود.در این روش از پشت پرده برش می دهند، اما تمام چربی را تخلیه نمی کنند و ممکن است برخی از چربی را برای همسطح سازی برداشته و به قسمت هایی که گودی دارد، اضافه کنند تا به این طریق پف و گودی زیر چشم برطرف شود.با این حال با توجه به شرایط خاص هر فرد، پزشک معالج تصمیم می گیرد که از کدام روش استفاده کند.

در صورت نیاز لیزر کربن دی اکسید (CO2) برای بهبود نتایج و جوانسازی لایه‌های سطحی پوست پیشنهاد داده میشود تا چین و چروک‌های ظریف باقی مانده هم از بین بروند

dr.ronaldosoaresCNTLCqoLnRu2545426776116327534

چه افرادی کاندید جراحی بلفاروپلاستی هستند؟

کاندیدای مناسب این روش درمانی و زیبایی را نمی‌توان به طور دقیق معرفی کرد. برای  تشخیص این مورد میتونید با ما مشورت کنید. می‌توانید به صورت تلفنی، از طریق سایت یا پیام رسان‌های مجازی با ما در تماس باشید، با کارشناسان ما گفت وگو کنید و برای جلسه‌ی مشاوره حضوری وقت بگیرید.

اما به طور کلی اگر شرایط زیر را داشته باشید کاندید این عمل زیبایی هستید.

 • این عمل برای افرادی که مبتلا به افتادگی پلک هستند و سن بالاتر از 30 سال دارند و این افتادگی باعث تغییرات ناخوشایند در چهره شده انجام میشود. اما گاهی مشکلات ارثی افتادگی پلک و یا پف چشم باعث میشود که در سنین پایین تر با صلاحدید پزشک هم انجام شود.
 • در چشمهای برخی افراد شیار پلک بالا بدرستی تشکیل نشده است . لذا این افراد چشمانی شبیه به چشمان چینی ها و ژاپنی ها دارند. این افراد هم کاندیدای عمل بلفاروپلاستی هستند. (Oriental blepharoplasty )
 • جراحی پلک برای جوانسازی پلکها در افراد مسن هم بکار میرود که یک عمل زیبایی محسوب میشود. (Blepharoplasty regurgitation)

این عمل برای ترمیم شلی بیش از اندازه ی پلک بالا و پایین چشم هم انجام میپذیرد. در این جراحی پلک، عملکرد پلکها اصلاح میشود. به این مدل از عمل پلک هم Functional Blepharoplasty میگویند.

قابل ذکر است، بلفاروپلاستی قادر به اصلاح چین ‌و چروک‌‌هایی که به هنگام خنده نمایان می‌شوند، نیست. بهترین درمان چین و چروك‌های خنده، تزریق بوتاكس است و اینها با جراحی اصلاح نمی‌شوند .

در نظر داشته باشید که تعدادی از بیماری‌های حاد و مزمن شانس شما را به عنوان یک کاندید خوب برای جراحی پلک کاهش می‌دهند. خطرات جراحی برای افرادی که از اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری‌های ویروسی (مانند هپاتیت و ایدز)، دیابت و فشار خون کنترل نشده رنج می‌برند، بسیار زیاد است. به همین خاطر معمولاً جراحی‌های زیبایی برای این افراد توصیه نمی‌شود. البته اگر بتوانند این بیماری رو کنترل و درمان کنند هیچ مشکلی برای انجام این عمل زیبایی ندارند.

افرادی سیگاری یا کسانی که به طور منظم دخانیات مصرف می‌کنند، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند. مصرف دخانیات در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند؛ به همین خاطر معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل برای چند هفته پیش از جراحی، از مصرف دخانیات پرهیز کنید

 

تاثیرات بلفاروپلاستی تا چه مدت پایدار است؟

هر عملی بنابر شرایط خود ، زمان پایداری خاص خود را دارد . و بسته به هر شخص متفاوت است. باید انتظارات صحیحی از این عمل جراحی داشته باشید. مانند تمام روش‌های زیبایی و جوانسازی، این جراحی می‌تواند بهبودهای چشمگیری در زیبایی صورت و چشم‌های شما ایجاد کند ولی به معنی دستیابی به اکسیر جوانی نیست. بعد از تمام درمان‌های جوانسازی، پوست شما فرآیند پیری خود را ادامه می‌دهد و ممکن است در آینده‌ی نسبتاً دور، نیاز باشد که دوباره همین درمان را دریافت کنید یا برای ترمیم نتایج از روش‌های جوانسازی دیگر استفاده کنید.

به طور کلی اگر شرایط عمومی سلامت شما خوب باشد ، سبک زندگی مناسبی داشته باشید و دستورات مراقبت‌های بعد از عمل را انجام دهید، این عمل  میتواند یکی از پایدارترین عمل های زیبایی چهره باشد و نتایج جراحی براحتی از 7تا 15 سال ماندگار خواهد بود.

 

آیا در جراحی بلفاروپلاستی از بی حسی استفاده میشود یا بیهوشی ؟

جراحی پلک با توجه به شرایط پزشکی فرد و تشخیص پزشک ممکن است تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام شود. معمولا بلفاروپلاستی  پلک بالا به صورت سرپایی انجام شده و حتی نیازی به بستری شدن هم ندارد . این عمل معمولا نیاز به بیهوشی نداشته، تحت بی حسی موضعی انجام می شود.  اما بلفاروپلایتی پلک پایین در مرکز جراحی و با بی هوشی انجام میشود.
در بعضی موارد هم این عمل زیبایی، نیاز به اعمال جراحی ديگري در کنار خود دارد. عملهایی از قبیل فیکس کردن ابرو، لیفت ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، بوتاکس و… که در مشاوره با پزشک، تمام جزییات مد نظر قرار گرفته و به شما گفته خواهد شد.

 

انتخاب جراح قابل اعتماد

جراحی پلاستیک خواه به منظور زیبایی یا با هدف بازسازی، نیازمند انتخاب‌های فراوانی است. نخستین و مهمترین آن‌ها، انتخاب یک جراح قابل اعتماد است. یکی از بهترین شاخص‌های آموزش یک پزشک، دارا بودن دانشنامه بورد است. از جراح خود در مورد داشتن دانشنامه بورد جراحی پلاستیک سوال نمایید، چراکه این دانشنامه تنها مدرکی است که نمایانگر صلاحیت فرد برای انجام جراحی پلاستیک صورت و تمامی نواحی بدن است.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه معیارهای انتخاب جراح به این قسمت مراجعه کنید.

 

مراقبت ها و نکات پیش از جراحی پلک

اگر مایل به انجام جراحی زیبایی پلک هستید؛ رعایت موارد زیر جهت انجام عمل الزامی است:

 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون، داروهای ضد انعقادی (مثل آسپرین) و مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن به مدت ۱ تا ۲ هفته پیش از عمل. این داروها ریسک خونریزی را افزایش میدهند.
 • از مصرف ویتاینE و انواع مولتی ویتامین ها و مکمل ها از 1تا2 هفته قبل پرهیز کنید.
 • صبح روز جراحی باید داروهای ضروری خود را همراه با کمی آب مصرف کنید؛ داروهایی مانند داروی فشار خون.
 • در روز جراحی هیچگونه آرایشی روی صورت خود انجام ندهید و قبل مراجعه به کلینیک صورت خود را بشویید.
 • طوری برنامه ریزی کنید که بعد از جراحی شخصی شما را به منزل برگرداند و برای چند ساعت از شما مراقبت کند.

همانطور که گفتیم بعد از جراحی پلک نیازی به بستری شدن نیست؛ مگر این که علاوه بر بلفاروپلاستی، جراحی زیبایی دیگری هم روی صورت شما انجام شود.

 • برای دستیابی به بهترین نتیجه، باید مصرف مشروبات الکلی را دو هفته پیش از انجام جراحی و دو هفته بعد از آن فراموش کنید.
 • استعمال دخانیات مثل سیگار و قلیان، روند بهبودی را کند می‌کند و ریسک درگیر شدن با عوارض عمل بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد.از دو هفته قبل حتما مصرف سیگار را قطع کنید.

مراقبت ها و نکات بعد از جراحی پلک

کسب اطلاع از شرایط دوران نقاهت، یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر جراحی زیبایی است. زمانی که از دوران نقاهت اطلاعات داشته باشید، معمولا نگرانی چندان جدی احساس نخواهید کرد. اما بهتر است نگران این جراحی نباشید، چرا که بلفاروپلاستی جراحی بسیار سبک و ساده‌ای محسوب می‌شود که براحتی پس از انجام جراحی و ویزیت نهایی پزشک، می‌توانید به خانه بازگردید.جدی گرفتن مراقبت‌های بعد از عمل به شما کمک می‌کند تا سرعت بهبودی خوبی را تجربه کنید. معمولا دوران نقاهت هر عمل جراحی، مهم‌ترین بخش آن نیز محسوب می‌شود. در بلفاروپلاستی لازم است:

 تورم و کبودی احتمالی بعد از عمل معمولا طی یک هفته از بین می‌رود استفاده از کمپرس سرد تا 48ساعت روند بهبودی را سرعت میبخشد.در روز اول بعد از عمل هر یک ساعت یکبار (در زمان بیداری) به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. و روز دوم  هر چند ساعت یکبار تکرار شود. این کار باعث می‌شود که تورم و کبودی‌ها به حداقل ممکن برسند.

 • بهتر است بعد از ۴۸ ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • مصرف مایعات فراوان و عدم مصرف نمک در کاهش تورم تاثیرگذار است.
 • قطره چشمی تجویز شده راحتما استفاده نماید.
 • پماد تجویز شده را صبح ها و شبها در محل بخیه های پلک و به مقدار کم داخل چشم استفاده کنید
 • در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلك ممکن است چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • بیمار می‌تواند فعالیت معمول خود را از 3-2 روز بعد شروع کند ولی تا یک هفته باید از فعالیت فیزیکی و تحرک شدید پرهیز کند.
 • بهتر است که بیمار 3-2 روز بعد از عمل به مدت طولانی به تلویزیون یا صفحه نمایشگر خیره نشود.
 • معمولاً طی 2 هفته پس از انجام جراحي نمي‌توان از لنز تماسي استفاده كرد . برای استفاده از لنزهای طبی باید تا زمان خوابیدن تورم پلک صبر کنید. در حدی که لنز بدون اذیت در چشم قرار بگیرد.
 • چند روز اول پس از عمل پلك احتمال تاری دید خفیف وجود دارد که طبیعی خواهد بود. در طول این دوره به ویژه در خارج از منزل از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.
 • در هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار گیرد. برای این منظور می‌توانید از دو بالش معمولی یا یک بالش بزرگ استفاده کنید.
 • از مصرف الکل و بخصوص استعمال سیگار پرهیز کنید سیگار کشیدن همچنین احتمال بروز عفونت پس از عمل را بالا می‌برد. به همین دلیل ضروری است که در دوره بهبودی پس از جراحی بلفاروپلاستی، از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل زیبایی پلك از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محلهای عمل خودداری نمائید.
 • بخیه های پلک بعد از یک هفته پس از عمل برداشته می شود و جای بخیه ها پس از یک تا دو ماه تا حدود زیادی محو می شود.
 • بلافاصله بعد از جراحی باید انتظار ناراحتی خفیف را داشته باشید. با این که بلفاروپلاستی جراحی کوچکی است، اما هنوز یک عمل جراحی محسوب می‌شود. البته تمامی ناراحتی‌ها و عوارض در عرض چند روز بهبود می‌یابند. در مورد مصرف داروهای مسکن، بسته به شرایط شما، پزشک معالج مسکن هایی را تجویز خواهد کرد.
 • در کسانی که پیش از عمل عدم تقارن شدید پلک ها وجود دارد پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند.
 • در روزهای اول پس از عمل زیبایی پلك، پلک شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهایی پلک مشخص می شود بنابر این در روزهای اول پس از عمل ، سعی نکنید نتیجه عمل را ارزیابی کنید.
 • بسته شدن ناکامل پلک ها در چند هفته اول پس از عمل زیبایی پلك، معمول می باشد در این موارد، قبل از خواب از پماد چشمی استفاده نمایید.

joaquimsantiago.oftalmoBvaDScxg0cU2006931045932549908

 

عوارض احتمالی بلفاروپلاستی چیست؟

به گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، جراحی بلفاروپلاستی معمولا عارضه خاصی از خود بروز نمی‌دهد. اما باید بدانید، اگر این جراحی توسط پزشک غیرمتخصص و غیرحرفه‌ای انجام شود، ریسک بروز مشکلات متعدد و عوارض نیز افزایش می‌یابد. پس سعی کنید برای انجام این جراحی پزشک قابل اعتمادی را انتخاب کنید. در ادامه به عوارض احتمالی این عمل می‌پردازیم:

 • تاری دید موقتی
 • سوزش چشم موقتی
 • آسیب پوستی و چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • خشکی چشم شدید
 • احساس خارش در اطراف چشم
 • مشکل باز ماندن چشم در هنگام خواب
 • اسکار پوستی
 • کبودی و تورم (رایج)
 • عفونت در محل زخم
 • آسیب عضلانی
 • آسیب به بینایی (اشتباه پزشکی)

پس در انتخاب جراح خود بسیار نکته سنج و دقیق باشید و با مشاوره و آگاهی تصمیم بگیرید.

 

هزینه عمل بلفاروپلاستی (هزینه عمل پلک) به چه عواملی بستگی دارد؟

معمولا عوامل متعددی در تعیین هزینه عمل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین اثرگذار است. عواملی نظیر تعداد پلک های مورد نظر برای جراحی؛ شهری که در آن قصد عمل پلک را دارید؛ کلینیکی که انتخاب کرده اید؛ جراح متخصصی که در نظر گرفته اید؛ معایناتی که توسط جراح صورت میگیرد؛ آزمایشاتی که احیانا برای شما پیش از عمل درنظر گرفته میشود؛ پیشرفته بودن تجهیزات و ابزارها و مدلی که برای عمل پلک شما در نظر گرفته میشود. . تخصص  و مهارت پزشک یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که  تعیین کننده هزینه این جراحی است. هرچه تجربه پزشک در این زمینه بیشتر باشد، قطعا میزان هزینه نیز بیشتر خواهد شد. محل جراحی و خدمات جانبی قبل و بعد از بلفاروپلاستی، از پارامترهای تعیین کننده هزینه عمل بلفاروپلاستی است. معمولا جراحی در مرکز جراحی یا کلینیک کم‌تر از بیمارستان و اتاق عمل خواهد بود

برای دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه بلفاروپلاستی با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید..

 

رزرو نوبت مشاوره جراحی زیبایی پلک